5th Grade Schedule

Monday

Flex Time Class - 9:00 to 9:45 AM

5MR - Health - P. Tycenski

5SF - Library - B. Lorenzen

5TA - Foundations - V. Finocchiaro

--------------------------------------------

B Block - 10:00 to 10:45 AM

5MR - Foundations - V. Finocchiaro

5SF - Teacher Help by Appointment

5TA - Library - B. Lorenzen

--------------------------------------------

C Block - 12:00 to 12:45 PM

5MR - History - A. McCartney

5SF - Mathematics - D. Soloway

5TA - Science - J. Abrams

--------------------------------------------

A Block - 1:00 to 1:45 PM

5MR - Music - M. Wyatt

5SF - Music - D. Doughty

5TA - Studio Art - H. Elko

--------------------------------------------

PE - 2:00 to 2:45 PM

Tuesday

D Block - 9:00 to 9:45 AM

5MR - English - T. Reinhart

5SF - Science - J. Abrams

5TA - Mathematics - D. Soloway

--------------------------------------------

E Block - 10:00 to 10:45 AM

5MR - Mandarin - V. Liu

5SF - Spanish - A. Gittens

5TA - French - C. Jones

--------------------------------------------

F Block - 12:00 to 12:45 PM

5MR - Science - J. Abrams

5SF - History - A. McCartney

5TA - English - T. Reinhart

--------------------------------------------

G Block - 1:00 to 1:45 PM

5MR - Mathematics - D. Soloway

5SF - English - T. Reinhart

5TA - History - A. McCartney

--------------------------------------------

PE - 2:00 to 2:45 PM

Wednesday

C Block - 9:00 to 9:45 AM

5MR - History - A. McCartney

5SF - Mathematics - D. Soloway

5TA - Science - J. Abrams

--------------------------------------------

A Block - 10:00 to 10:45 AM

5MR - Dance - A. Hacker

5SF - Theatre - J. Bolstridge

5TA - Music - M. Wyatt

--------------------------------------------

B Block 12:00 to 12:45 PM

5MR - Library - B. Lorenzen

5SF - Foundations - V. Finocchiaro

5TA - Teacher Help by Appointment

--------------------------------------------

D Block - 1:00 to 1:45 PM

5MR - English - T. Reinhart

5SF - Science - J. Abrams

5TA - Mathematics - D. Soloway

--------------------------------------------

PE - 2:00 to 2:45 PM

Thursday

Flex Time Class - 9:00 to 9:45 AM

5MR - Health - P. Tycenski

5SF - Technology - J. Cummings

5TA - Technology - J. Cummings

--------------------------------------------

G Block - 10:00 to 10:45 AM

5MR - Mathematics - D. Soloway

5SF - English - T. Reinhart

5TA - History - A. McCartney

--------------------------------------------

E Block - 12:00 to 12:45 PM

5MR - Mandarin - V. Liu

5SF - Spanish - A. Gittens

5TA - French - C. Jones

--------------------------------------------

F Block - 1:00 to 1:45 PM

5MR - Science - J. Abrams

5SF - History - A. McCartney

5TA - English- T. Reinhart

--------------------------------------------

PE - 2:00 to 2:45 PM

Friday

9:00 to 9:30 AM

Advisory

--------------------------------------------

10:00 to 10:45 AM

Extra Fun

--------------------------------------------

11:00 to 11:30 AM

“Assembly”

--------------------------------------------

11:30 to 12:15 PM

Break

--------------------------------------------

12:15 to 12:45 PM

Club A

--------------------------------------------

12:45 to 1:15 PM

Club B

--------------------------------------------

1:30 to 2:15 PM

Extra Fun

--------------------------------------------

2:15 to 4:00 PM

Optional Community Activities (exact plan TBD)